Dedikuoti serveriai ir hostingas svetainės talpinimui

Kompiuteriai jau pakeitė daugelio žmonių gyvenimą, o kompiuteris be interneto – sunkiai suvokiamas reiškinys. Tačiau tik nedaugelis žmonių supranta, kaip interneto svetainės atsiduria kitoje ekrano pusėje visame pasaulyje, kad ir iš kur bebandytume jas pasiekti. Ypač suaktyvėja noras tai sužinoti prireikus asmeninės ar reprezentacinės interneto svetainės. Taigi, nuo ko pradėti?

klaviaturaVisų pirma, žinoma, reikės sukurti interneto svetainę. Tai gausybė kodo eilučių, kurių žinoti nebūtina, už Jus jas gali sukurti programuotojas arba galima pasinaudoti įvairiomis jau sukurtomis svetainėmis, jų šablonais ar susikurti svetainę paprastos programos dėka, kuomet visas procesas labai primena teksto ar pristatymų kūrimą įprastomis biuro programomis.

Kuomet svetainė jau sukurta, ją reikia patalpinti į serverį, kuris veiktų visame pasaulyje (kur nėra jokių papildomų apribojimų) ir galėtų būti pasiektas bet kuriuo paros metu. Patalpinus Jūsų svetainę į tokį serverį ją galėtų pasiekti Jūsų draugai, kolegos ar nepažįstami žmonės, ieškantys informacijos ta tema, kuria Jūs rašote. Tačiau kuomet tenka pirkti talpinimo (serverio) paslaugas atsiranda nemažai klausimų: vienos paslaugos kainuoja vos kelis litus per mėnesį, kitos – keliasdešimt ar kelis šimtus kartų daugiau. Čia dažniausiai išsiskiria hostingas ir dedikuoti serveriai.

Hostingas yra paprasčiausias būdas patalpinti failus internete ir padaryti, kad Jūsų svetainė būtų pasiekiama. Dažniausiai tai ne itin daug vietos diske (paprastoms interneto svetainėms tikrai užtenka ir keliasdešimt megabaitų vietos diske, jei nėra talpinamos aukštos kokybės nuotraukos), paprastesnis, tačiau apribotas pačio serverio valdymas ir, žinoma, mažiau kitų resursų. Be to, reikėtų žinoti, kad hostingas padalina vieną serverį tam tikram kiekiui juo besinaudojančių žmonių, tad iš dalies esate priklausomi ir nuo kitų svetainių savininkų, pavyzdžiui, jei jų interneto svetaines užplūsta gausybė lankytojų, sulėtės ne tik jų interneto svetainių greitis, bet taip pat ir Jūsų svetainė atsidarinės ilgiau. Tačiau dėka aukštos kokybės apsaugų ir hostingo tiekėjų rūpinimosi visais klientais, tokių sulėtėjimų pastaruoju metu stipriai sumažėjo, o daug resursų naudojančios interneto svetainės perkeliamos į dedikuotus serverius. Tiesa, tai brangesnė paslauga nei hostingas.

Dedikuoti serveriai – tai konkretūs kompiuterio – serverio parametrai, kuriuos Jūs gaunate. Jei hostingu naudodamiesi Jūs turite tais resursais (išskyrus disko vieta, duomenų bazėmis ar pan.) dalintis su kitais hostingo naudotojais, tai dedikuoti serveriai suteikia Jums konkretų kiekį resursų, kuriais naudojatės tik Jūs. Tai ne tik disko vieta, duomenų srautas, bet ir procesoriaus apkrovos, operatyvioji atmintis ir visa kita, ką turi kompiuteriai.

Renkantis pirmąjį kartą dažniausiai poreikius pilnai patenkina ir nebrangus hostingas. Tiesa, tai negalioja tuo atveju jei programuojama sudėtinga interneto svetainė, portalas ar elektroninė prekybos sistema, mat šiais atvejais dažniausiai reikia ypatingo stabilumo, aukšto apsaugos lygio ir didesnio kiekio resursų, kuriuos gali garantuoti dedikuoti serveriai. Tačiau reiktų atminti ir tai, kad dedikuoti serveriai turi būti tinkamai sukonfigūruojami, pradžioje juos gali būti sunkiau valdyti ir administruoti, tad reiktų pasiryžti skirti šiek tiek laiko mokymuisi, nagrinėjimui ir nuolat saugoti atsargines kopijas, kad bet kuriuo metu įvykus klaidai per itin trumpą laiką būtų atstatyta ankstesnė interneto svetainės ar kitos internetinės sistemos versija, taip išvengiant nesusipratimų ir nemenkų finansinių išlaidų.

Nepriklausomai nuo to, ar Jūs pasirinkote hostingą, ar dedikuotą serverį, Jums reikės šiek tiek žinių, kurių galite nesunkiai ir, dažniausiai, nemokamai įgauti interneto diskusijose ar bendraudami su talpinimo paslaugų tiekėjais.