Kvepalai, parfumuotas vanduo, tualetinis vanduo – kuo skiriasi šie kvapieji skysčiai?

Kvepalai – viena iš dažniausiai vartojamų sąvokų, apibūdinant daugelį kvapiųjų skysčių. Tačiau anaiptol vienas pavadinimas nėra tinkamas viskam kas kvepia. Na o skirtumus lemia skirtinga kvapiųjų medžiagų koncentracija skystyje, o taip pat ir kvapiųjų medžiagų intensyvumas. Skirtingi kvepalų gamintojai į savo produktus deda skirtingą kiekį eterinių aliejų, todėl vienų gamintojų tualetinis vanduo gali būti kur kas stipresnis nei kitų gamintojų parfumuotas vanduo. Tačiau ko gero apie viską reikėtų nuo pradžių.

Taigi, kvapieji skysčiai, arba vadinant bendriniu žodžiu kvepalai yra skirstomi į keletą rūšių. Tai – kvepalai, parfumuotas vanduo (Eau de Parfume), tualetinis vanduo (Eau de Toilette), odekolonas (Eau de Cologne) ir įvairios priemonės po skutimosi. Visi šie kvapieji skysčiai šiuo atveju surašyti mažėjančia tvarka kvapiųjų medžiagų koncentracijos juose atžvilgiu. Kvepaluose yra apie 15-40 % aromatinių junginių, parfumuotame vandenyje 10-20 %, tualetiniame vandenyje nuo 5 iki 15 %, odekolone 3-8 %, o priemonėse po skutimosi viso labo 1-3 % kvapiųjų medžiagų. Paskutiniai du tipai dažniausiai naudojami vyrų, o moterims skirtų Eau de Cologne praktiškai negaminama.

Daugelio kvepalų sudedamosios dalys neretai yra slepiamos. Tai užtikrina kokybišką ir patikimą gamybą. Tačiau daugeliui net ir nekvalifikuotų kvapų specialistų užtenka užuosti vienus ar kitus kvepalus ir nustatyti bent jau pagrindinį kvepaluose esantį ingredientą (tai šiek tiek primena ir vyno degustacijas). Tačiau norint išsamiau išsiaiškinti kvepalų sudėtį, „atsitrenkiama“ į sieną, t.y. pritrūkstama įgūdžių ir tinkamų terminų pojūčiams išreikšti. Tradiciškai yra nusistovėjęs toks nedidelis terminų, apibūdinančių kvapus, žodynėlis:

Gėlės kvapas – tai kvapas, kuomet atskleidžiamas vienos konkrečios gėlės kvapas;

Gėlių puokštė – tai gėlių mišinio kvapas;

Gintaro kvapas – rytietiško tipo kvapas, turintis ryškių, salstelėjusių aromatų, tokių kaip ambros, vanilės, gėlių derinys.

Medienos kvapas – taip pat rytietiško pobūdžio kvapas, galintis turėti agaro, sandalmedžio kvapus.

Odos arba sauso medžio kvapas – šiai kategorijai priskiriami kvapai tai medaus, tabako, miško kvapų deriniai.

Gėlių ir medienos kvapų derinys – tai bergamotės, pačulių, labdanum ir kt. sudėtinių dalių kvepalai. Šis apibūdinimas ypač tinkamasi Gucci kvepalams.

Fougere – iš prancūzų kalbos išvertus – papartis. Šį kvapą dažnai lydi levandos, kumarinas ir ąžuolo žievė ir jis dažniau yra naudojamas gaminant vyrams skirtus kvepalus.

Visi šie apibūdinimai gali būti tinkami kalbant apie visų tipų kvapiuosius skysčius, nesvarbu tai būtų kvepalai ar tualetinis vanduo. Todėl esant poreikiui, šiuo žodynėliu visuomet galima pasinaudoti tinkamai apibūdinant kvapus.